Study Spot
Customized learning paths based on interests
Divisibility rules can be used in everyday life. For example, if you're at a grocery store and you need to find which deal is better by using divisibility rules. Let's say 2 cans of beans cost $6 and in another store, 4 cans of beans cost $8